Шлях по сайту: Новини «Школи Лохвицького земства»

ДВНЗ Донбаський державний педагогічний університет

«Школи Лохвицького земства»

Друк

1-го лютого в Центральній бібліотеці міста Слов’янська, у межах проекту "Музей відкрито на ремонт" відбулась презентація проекту "Школи Лохвицького земства". Під керівництвом доц. С.Д. Фатальчука студентки 2-го курсу факультету ПВПК Шейкаш Аліна та Гудзар Тетяна відвідали цей захід.

Ініціаторами та організаторами проведення цього проекту були:

  • Ольга Герасимюк – журналістка, перший заступник голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення в Україні;
  • Максим Іванов – дослідник проекту, фотограф, який уперше в історії міста Слов’янська зафіксував знайдені школи, адміністратор сторінки проекту в соцмережах;
  • Олена Задорожна – представник Тараса Кутового, міністра аграрної політики та продовольства України – партнера проекту «Школи Лохвицького земства».

Школи Лохвицького земства – це назви унікальних споруд у стилі український архітектурний модерн, побудовані ще на початку ХХ століття видатним архітектором Опанасом Сластіоном. «Лохвицьке» уїзне земство замовило проект Сластіону, і це був перший випадок, коли школи будувалися в українському стилі, розповідає Максим Іванов. На цей час знайдено 53 школи, 4 з яких у жахливому стані, 3 школи вже зруйновано, 16 – занедбані, 15 – використовується не за призначенням. Проте, на диво, 15 збереглися і сьогодні працюють як школи. У 2016 році завдяки співпраці та зусиллям Ольги Герасимюк та її команди 19-ти школам присвоєно статус пам'ятника міського значення або щойно виявленого об'єкту культурної спадщини.

У декого може виникнути питання: для чого нам, слов'янцям, так важлива ця інформація, адже ці школи Полтавщини, і в чому тут зв’язок?

По-перше, це дивовижний приклад співпраці людей заради відновлення своєї історії, адже ми також повинні розуміти важливість збереження стилю український модерн, бо, як з’ясувалося, у нашому місті також є історичні споруди, збудовані в цьому стилі.

Наприклад, будинок громадських зборів у місті Слов'янськ (БК імені Леніна), який був збудований у 1912 – 1914 роках видатним архітектором Євгеном Сердюком. На превеликий жаль, сьогодні ця будівля знаходиться у жахливому стані, його власника не хвилює майбутня доля дивовижної пам'ятки архітектури, а міська влада не приділяє цьому питанню належної уваги. Другим пам’ятником культурної спадщини Слов’янщини, за словами слов’янських дослідників, є житловий будинок по вулиці Коха 1.

У нас виникає питання, чому цим школам та дивовижним спорудам у стилі архітектурного українського модерну до сьогодення не надавали статус охоронної споруди, чому про них так мало знають наші жителі взагалі та про цей стиль зокрема?

Відповідь на ці «риторичні», здавалося б, питання дала Ольга Герасимюк: «…Усі ознаки української архітектури знищувалися за радянських часів. І тепер для нас головне відтворити цей стиль, відновити ці школи. Ми зобов’язані знов розкрити ці сторінки минулого, які так жорстоко були стерті з нашої історії…».

Шейкаш Аліна, студентка 2 курсу ПВПК

  •